DIESEL FUEL INJECTION SYSTEMS

پمپ و انژکتور در موتورهای دیزلی مجموعه ای را تشکیل میدهند که عملیات مکش ،پمپاژ و تزریق سوخت را از مخزن سوخت تا روی پیستون موتور انجام میدهند.در این مجموعه به سیستم و قطعات فراوانی برمیخوریم که به اختصار به معرفی آنها می پردازیم.

۱-پمپ ردیفی

۲-پمپ آسیابی یا روتاری

۳-پمپ تک سیلندر

۴-انژکتور

۵-یونیت UNIT

۶-پمپ دستی

۷-پلانجر (سوزن پمپ) PLUNGER

۸-نازل (سوزن فارسونگاه) NOZZLE

۹-والو (سوپاپ) VALVE

۱۰-روتور ،سرپمپ ،ROTOR

اینها نمونه ای از هزاران قطعه به کار رفته در پمپ هستند که در چندین کارخانه و شرکت بزرگ تولید میشوند.این شرکتها و مراکز تولیدی به اختصار عبارتنذ از:  

              

شاید خود روبرت بوش هم تصور نمیکرد تاسیس شرکتی کوچک در اشتوتگارت آلمان زمینه ظهور بزرگترین کارخانجات قطعه سازی جهان باشد.با اینکه در سال 1886 تاسیس شده اما بعد از 130 سال با 271000 نفر پرسنل و گستردگی کارخانه هایش در بیش از 60 کشور جهان در همه ز مینه های صنعت قطعه تولید میکند.

 در مبحث پمپ و انژکتور ‌‌‌BOSCH شرکت مادر محسوب مشود. اکثر برندهای معروف خودروساز دیزلی مانند مرسدس بنز، ولوو،اسکانیا، ماک،مان و...در این بخش متکی به BOSCH میباشند.

این شرکت با طراحی وساخت سیستم مدرن سوخت رسانی UNIT گام بزرگی در حفظ محیط زیست و کاهش مصرف سوخت برداشته است.

 بخش عمده قطعات دیزلی BOSCH در  کشورهای آلمان،فرانسه،برزیل،ترکیه وهندوستان تولید میشود.در بازار ایران نیز BOSCH جزو پر مصرفترین قطعات میباشد.حال به برسی کشور های تولید کننده در بازار مصرف ایران میپردازیم.

آلمان:UNIT و لوازم جانبی پمپهای تیپ A - P را روانه بازار ایران میکند. رتور پمپهای تیپ VE نیز از این گروهند.

فرانسه:برخی قطعات جانبی پمپهای VEو MW جدید در این گروهند. نازل انژکتورهای کمیاب نیز با این برند یافت میشود.

برزیل:اکثر نازلها ، پلانجر و والو پمپهای تیپA -B -P موجود در  بازار ایران  از تولیدات این گروه میباشند. بیشترین قطعات BOSCH را از این گروه می یابیم. 

ترکیه:درصد خیلی کمی از این گروه در ایران یافت میشود.همانطور که در قبل اشاره شد کالای مرغوب ترک وارد ایران نمیشود.

 هندوستان:با توجه به قیمت بالا و کیفیت پایین بوش هند در سالهای گذشته اقبال چندانی در بازار ایران ندارد. 

در آخر چند نکته جالب از  BOSCH عنوان ميکنم.سال 1376 شرکتي در ايران به ثبت رسيد که هدفش راه اندازي کارخانجات بوش ايران بود.اما متاسفانه به دلايل بسيار اين امر محقق نشد.در سال 1385هم مقرر شد محصولات بوش ترکيه وارد بازار ايران شود اما اين مورد هم مسکوت ماند.اين برند هم از تقلب به  دور نمانده است.تفاوت قطعات چيني از اصلي با توجه به کيفيت پايين وبسته بندي نامناسب کاملا مشهود ميباشد.

برای دیدن محصولات ‌‌‌‌‌BOSCH روی کلمات کلیک کنید.

تیپ P  /  تیپ VE  /  تیپ MW   /  تیپ VR   /  تیپ RSV  /  سوزن انژکتور NOZZLE‌‌‌‌‌‌  

برای ورود به سایت ‌‌BOSCH اینجا کلنید. 


                                                          

درباره DELPHI میتوان به اندازه یک کتاب مطلب نوشت. این ابر شرکت در سال 1998 به ثبت بین المللی رسیده است.70% سهام آن در اختیار جنرال موتورز بوده و دفتر مرکزی آن در تروی میشیگان ایالات متحده واقع شده است.  این شرکت 211000 نفر پرسنل دارد که در بیش از 190 کارخانه تولید قطعه مشغول بکارند وگستردگی این کارخانجات به 31 کشور جهان میرسد.اما در مبحث پمپ و انژکتور این شرکت گامهای بزرگی بر داشته است.تاسیس و خرید کارخانه در کشورهای مکزیک،برزیل،انگلستان،جمهوری چک،ترکیه،کره جنوبی و چین یک برند فراملیتی به وجود آورده است که رد پای آن در تمام بازارهای بین المللی دیده میشود.نکته جالب در این پهنای جغرافیایی تولید قطعاتی با کیفیت بالا بوده که از آمریکای جنوبی تا آسیا این کیفیت تغییر چندانی نمیکند. 

در بازار مصرف ایران هم این برند جای خود را باز کرده است.حال به برسی کشورهای سازنده DELPHI ونقش آنها در بازار ایران میپردازیم.

برزیل:بیشترین واردات از این کشور مربوط به رتورهای سری DPA وپلانجرهای شاخدار میباشد.

مکزیک:نازلهای DELPHI به ویژه در بخش کشاورزی در بازار ایران به وفور یافت میشود.

انگلستان:در بخش قطعات جانبی پمپهایDPA و رتورهای برقی بیشترین سهم را داراست.البته باید بدانیم که تعدادی از این محصولات کاملا انحصاری بوده وتولیدات مشابه ندارد.

ترکیه:با اینکه در همسایگی کشور ماست  اما نقش اندکی در بازار ایران دارد.پمپهای کامل DPA و نازل از این جمله اند.جالب است این را بدانید تولیدات مرغوب ترکیه کمتر وارد ایران میشوند.

جمهوری چک:نازلهای سری SD نمونه بارز آن است.

کره جنوبی و چین:یک سری نازلهای خاص مانند 4035508 و پلانجر پمپهای A از این دسته اند.  

با این حال ورود قطعات تقلبی بازار این برند را تحت تاثیر قرار داده است.البته کیفیت بالایDELPHI خود نشان دهنده اصل بودن آن است.نحوه تشخیص ظاهری قطعات اصلی نیز از  بسته بندی،جنس ورنگ کپسول ،برچسب و چاپ مشهود است. در آخر باید به این نکته اشاره کرد که بسته بندی DELPHI در همه کا خانجاتش به یک صورت واحد میباشد.

برای دیدن عکس محصولات DELPHI بر روی کلمات کلیک کنید. تیپ DP   /  تیپ DPA   /  انژکتور INJECTOR  /  سرپمپ ROTOR  /   

 برای ورود به سایت DELPHI اینجا کلیک کنید.


شرکت DIESEL KIKI سال 1939 در حومه توکیو پایتخت  ژاپن تاسیس گردید.با توجه به اینکه شرکت از همان ابتدا تحت لیسانس BOSCH آلمان قرار داشت تولیداتی با کیفیت را روانه بازار ژاپن کرد و این موضوع باعث شد شرکتهای بزرگ داخلی ژاپن همچون ایسوزو،سوزوکی،کوماتسو،نیسان و هینو از این قطعات نهایت بهره را ببرند. شرکت DIESEL KIKIدر سال 1990 به ZEXEL Crop تغیر نام یافت وسال 1999 BOSCH کل سهام آنرا به مالکیت خود درآورد. .اما تحول بزرگ مدیریتی این برند سال 2005 حادث شد و نام این شرکت به BOSCH Cropتغیر یافت.

ZEXEL در بازار ایران محصولات فراوانی عرضه میکند،دلیل آنهم کثرت ماشینهای راهسازی،معدنی وصنعتی ژاپنی میباشد.پمپهای تیپ A و تیپ P (کوماتسو ،هینو ،ایسوزو)و همچنین قطعات جانبی آنها بیشترین مصرف را در ایران دارند.در این برند نیز قطعات تقلبی فراوانی وارد کشور میشود که تمامی آنها محصول چین هستند.

برای دیدن عکس هر یک از  تولیدات ZEXEL بر روی کلمات کنید NOZZLE DLLA-S / بسته بندی جدید /  تست اصل بودن / NOZZLE DLLA-P  / NOZZLE DN-S  / PUMP TYPE A /  PUMP TYPE P / PUMP TYPE VE 

برای ورود به سایت ZEXEL اینجا کلیک کنید.

 

  

Lucas فعالیت رسمی خود را  سال 1910 در انگلستان آغاز کرد.این شرکت از ابتدا به تولید قطعات مکانیکی و برقی اتومبیل پرداخت تا اینکه در سال 1922 سهام شرکت CAV را از آن خود کرد و جزو تولید کنندگان قطعات سوخت رسانی مطرح گردید.بعد از جنگ جهانی اول و در سال 1931 با همکاری BOSCH آلمان در جهت گسترش موتورهای دیزلی شرکتی به نام BOSCH-CAV تاسیس کردند که با توجه به فشار نازیها این همکاری تداوم نیافت و سال 1937 خاتمه یافت.Lucas جزو شرکتهای مادر میباشد.طراحی و ساخت انواع پمپهای دیزلی جهت صنایع موتورسازی بریتانیا همچون پرکینز،لیستر،بلاکستون و...را بر عهده داشته است.پمپهای تیپ DPA ،DPS ،DPC ،DP201 ،SIMSوPF تک سیلندر و همچنین انژکتور و تمامی اجزای جانبی آنها توسط Lucas ساخته شده است.این شرکت مالکیت چندین  کارخانه در آمریکای شمالی،آمریکای جنوبی و آسیا را با همین نام در اختیار داشت که با کیفیتی بالا در تمام نقاط دنیا توزیع میگردید.سال 1999 سال پایانی نام Lucas در صنعت دیزل جهان بود و شرکت DELPHI مالکیت این برند را از آن خود کرد.با توجه به فراوانی موتورهای انگلیسی در ایران از دیر باز این برند جزو پر مصرفترین قطعات یدکی بوده است.هم اکنون نیز تولیدات DELPHI با کیفیتی مشابه در ایران عرضه میگردد که در مطالب قبل به آن اشاره شد.برای دیدن عکس تولیدات Lucas بر روی کلمات کلیک کنید. پمپ SIMS  /  تیپ DPA  /  تیپ DPC  /  تیپ DPS  / انژکتور UNIT  / 


                                                

این شرکت ۱۱۵ سال پیش در سینایای کشور رومانی تاسیس شد.اما در سال  ۱۹۸۰ بطور رسمی وارد بازارهای بین المللی شد. مهمترین رویداد در این کارخانجات  سال ۲۰۰۳ حادث شد و آن واگذاری این شرکت به بخش خصوصی   بود. از آن زمان کیفیت قطعات و بسته بندی به نحو قابل ملاحظه ای افزایش یافت.این شرکت کارخانه ای هم در شهر بریزای رومانی دارد که با نام تجاری HIDROJET فعالیت میکند. این کارخانجات در ابتدا فقط برای تراکتورهای UTB قطعه تولید میکردند اما در حال حاظر تولیدات فراوانی در صنعت سوخت رسانی  دیزل دارد.در بازار ایران نیز این  برند قطعات فراوانی عرضه میکند که به برسی آن میپردازیم.

 ۱- پمپهای تیپ DPA جهت موتورهای پرکینز،فرگوسن و جاندیر ،پمپهای تیپ A جهت موتورهای UTB وپمپهای تیپ P جهت موتورهای بنز از این برند در ایران یافت میشود.

2-قطعات جانبی و رتور پمپهای تیپ DPA و تیپ A رومانی نیز ازتولیدات این گروه میباشد.البته این برند پلانجر ونازل پمپهای بنز تیپ A را هم درسالهای گذشته   روانه بازار ایران میکرد که هم اکنون وارد نمیشود .

 تولیدات MEFIN نیز از مشابه سازی به دور نمانده است.بیشترین تقلب در بخش پلانجر و نازل پمپهای تیپ A رومانی صورت گرفته است.

برای دیدن عکس هر یک از  محصولات MEFIN بر روی کلمات  کلیک کنید.DPA   / تبپ A   / تیپ P  /  سوزن انژکتور NOZZLE  /  پمپ سه گوش FEED PUMP         

برای ورود به سایت MEFIN اینجاکلیک کنید. 


                                      

شرکتRASEDSPA با نام تجاری SPACO سال 1961 در شهر میلان ایتالیا تاسیس شده است.فعالیت تخصصی این شرکت ساخت قطعات مورد نیاز انواع پمپهای دیزلی میباشد.محصولات این شرکت طیف گسترده ای از قطعات شامل کیتهای واشر کامل،اهرمهای گاز،دیافراگم و...را تشکیل میدهند که در مجموع تولیداتش به 13000 قطعه گوناگون میرسد.شرکت RASEDSPA با 40 سال تجربه در این زمینه دارای شبکه توزیع قطعات در بیش از 100 کشورجهان است.در بازار ایران نیز این تولیدات دارای جایگاه ویژه ای میباشند.قیمت مناسب و همچنین روند مطلوب کیفیت قطعات در مقایسه با برند های معتبر دیگر باعث شدده است سرویسکاران با اطمینان از این محصولات استفاده کنند.  البته در سالهای اخیر قطعات تقلبی با این مارک وارد کشور شده که کیفیت پایین آنها را از قطعات اصلی متمایز میکند.نحوه تشخیص ظاهری محصولات تقلبی از اصلی در سیستم بسته بندی مشهود است.SPACO از نایلکس وکاغذی مرغوب برای چاپ وبرچسب استفاده میکند.این تفاوت را میتوان در کیتهای واشر کامل 70-7135 مشاهده کرد.لازم به ذکر است که کیتهای واشر این برند بیشترین بازار مصرف را در ایران دارند.  برای دیدن محصولات SPACO بر روی کلمات کلیک کنید.

WASHER  / LOGO

برای ورود به سایت SPACO اینجا  کلیک کنید.


این شرکت سال 1946 توسط دولت یوگوسلاوی درشهر بلگراد تاسیس گردید.فعالیتهای آن در ابتدا محدود به توسعه فناوری میشد اما به تدریج و در سال 1950 تولید قطعات موتورهای بنزینی مانند شمع،کاربراتور و پمپهای بنزین را آغاز کرد.سال 1960 شرکت IPM با همکاری شرکت CAV انگلستان تولید قطعات سوخت رسانی را مبنای فعالیتهایش قرار داد و در سال 1967 به تولید پمپهای تیپ DPA پرداخت.کیفیت تولیدات این شرکت متوسط بود تا اینکه در سال 2006 به بخش خصوصی واگذار گردید و با این تحول کیفیت قطعات و بسته بندی آن اندکی بهبود یافت.در ایران هم این برند تولیداتی عرضه میکند که به برسی آن میپردازیم.

1-روتور ،قطعات جانبی و پمپهای کامل تیپDPA  با کیفیت متوسط بیشترین بازار مصرف را در ایران دارا هستند.

2-برخی نازلهای تیپ DLLA-S نیز با کیفیتی متوسط از این گروهند.

این مارک بر خلاف سایر برندها دچار تقلب و محصولات جعلی نشده است.علت این مساله را میتوان در قیمت پایین و کیفیت آن جستجو کرد.برای رویت هر یک از تولیدات IPM بر روی کلمات کلیک کنید. پمپ تیپ DPA  / روتور  /  پمپ تیپ A  / پلانجر  / سوپاپ VALVE  / نازل NOZZLE  /  پمپ دستی FEED PUMP

برای ورود به سایت IPM اینجا کلیک کنید.


 

شرکتWSK سال 1930 در پزنان کشور لهستان تاسیس گردید.این شرکت در تولید قطعات فولادی فعالیت میکند.در زمینه سوخت رسانی نیز این برند تولیداتی دارد که پمپ تیپ DPA و روتور و قطعات جانبی مهمترین آنها میباشد.WSK محصولاتی با کیفیت متوسط عرضه میکند.نخستین بار در سال 2001 این قطعات وارد بازار مصرف ایران گردید.در ابتدابا توجه به قیمت پایین آن مورد توجه قرار گرفت اما با داشتن رقبایی مانند MEFIN و IPM نتوانست جایگاهش را در بازار ایران تثبیت کند.در حال حاضر نیز کارخانه تراکتور سازی ایران از پمپهای DPA این برند بر روی تراکتور های فرگوسن سری 285 استفاده میکند. 

برای دیدن عکس تولیدات WSK بر روی کلمات کلیک کنید. پمپ تیپ DPA  /  روتور 


  

شرکت Monark سال 1951 در هامبورگ کشور آلمان تاسیس شد. تخصص این شرکت تولید قطعات اتومبیل از جمله اجزای برقی،فیلتر و قطعات سوخت رسانی میباشد.در این زمینه Monark پلانجر ،والو ونازل پمپهای تیپ A و تیپ P و همچنین پمپهای دستی را تولید میکند.این تولیدات کیفیتی مطلوب داشته و در بیش از 140 کشور دنیا توزیع میگردد.در ایران نیز   این برند مورد توجه مصرف کنندگان قرار دارد.اما با توجه به اینکه واردات این کالا دائم و در تیراژ بالایی نیست این برند در حاشیه قرار گرفته است.البته محدودیت تنوع اجناس تولیدیMonark هم در این روند بی تاثیر نیست.

برای دیدن عکس تولیدات Monark بر روی کلمات کلیک کنید.تولیدات  /  نازل  /  پلانجر

برای ورود به سایت Monark اینجا کلیک کنید.

 


این شرکت سال ۱۸۷۶ در کانتیکاک ایالات متحده تاسیس شد.در زمینه تولید قطعات و پمپهای سوخت رسانی صاحب سبک بوده و جزو برندهای مادر میباشد.سال ۱۹۶۳ با تولید اولین انژکتور مدادی (Pencil nozzle) سیستم موتورهای دیزلی ساخت آمریکا را متحول کرد.شرکتهای دایلمرکرایسلر ، جاندیر و فورد از محصولات این کمپانی بر روی موتورهای خود بهره میبرند.STANADYNE سال 1989 به ثبت بین المللی رسید و به بازارهای جهانی بیش از پیش راه یافت.در ایران نیز از تولیدات این گروه استفاده میشود.البته باید گفت با توجه به تحریمهای صورت گرفته از سوی دولت آمریکا سالهاست قطعات حتی بسیار جزئی از این برند در بازار یافت نمیشودکه این مساله با عث صرف هزینه های بیشتر جهت تغیر کل سیستم پمپهای STANADYNE به تیپ DPAدر ایران میشود.از این برند گهگاهی انژکتورهای موتور جاندیر وارد بازار میشود که در اصالت آنها نیز شبهاتی وجود دارد.

برای دیدن عکس تولیدات STANADYNE بر روی کلمات کلیک کنید. انژکتور مدادی / پمپ 6 سیلندر  /  پمپ برقی  / پمپها و NOZZLE 

برای ورود به سایت STANADYNE اینجا کلیک کنید.


 

شرکت NIPPON DENSO سال 1949 درژاپن تاسیس شد.سال 1955 با همکاری BOSCH آلمان تولید پمپ وقطعات سوخت رسانی را آغاز کرد.طی سالیان متمادی کارخانجاتی در کشورهای آمریکا ،اسپانیا،هلند،برزیل ،چین و چند کشور دیگر تاسیس نمود.در سال 1996 به DENSO تغیر نام یافت.DENSO قطعات وپمپهای چندین شرکت بزرگ از جمله هینو و ایسوزو را تامین میکند.از این برند در بازار ایران به قطعاتی محدود بر میخوریم که بارزترین آنها نازل تیپ SD و پلانجر پمپهای تیپ A ژاپنی است.

برای دیدن عکس تولیدات DENSO بر روی کلمات کلیک کنید. پمپ تیپ A / سیستم دیجیتالی کنترل سوخت   


این شرکت سال ۱۹۳۴ در دهلی نو کشور هندوستان تاسیس گردید.سال ۱۹۷۵ سالی بود که USHA تولید قطعات سوخت رسانی را آغاز کرد.تولیدات این گروه در ابتدا با کیفیتی پایین عرضه میشد اما در سالهای اخیر با توجه به رشد صنعتی و اقتصادی هند و به طبع افزایش صادرات کالاهای هندی ، محصولات USHA نیز با کیفیتی بالاتر از قبل تولید میشود.این مقوله باعث گردیده کشورهای حوزه اروپا،آمریکای جنوبی،خاور میانه و خاور دور بازارهای مصرف این برند باشند.در ایران نیز  تولیدات USHA که شامل پلانجر و والو و نازل پمپهای تیپ A وتیپ تک سیلندر است به وفور در بازار یافت میشود.قیمت مناسب و تولید پلانجر در سایز و شمارههای فراوان باعث شده این برندبازار مصرف خوبی در ایران داشته باشد.

برای ورود به سایت USHA اینجا کلیک کنید.


این شرکت سال ۱۹۴۹ در jihlava کشور چک اسلواکی تاسیس گردید.سال ۱۹۵۰ فعالیت خود را با تاسیس کارخانه ای در شهر پراگ با تولید قطعات سوخت رسانی آغاز کرد.بعد از فروپاشی نظام کمونیستی در این کشور و رشد  صنعتی و اقتصادی جمهوری چک تولیدات این برند با کیفیتی بالاتر از گذشته عرضه میگردد بطوریکه در سال ۲۰۰۵ این شرکت ۸۶٪ محصولات خود را به کشورهای آمریکای شمالی و جنوبی ،شمال آفریقا و غرب اروپا صادر نموده است.پلانجر ،والو و نازل پمپهای تیپ A وپمپ کامل موتورهای صنایع چک و تک سیلندر از تولیدات این گروه میباشد.اما مهمترین محصولات این شرکت دستگاه تست پمپ و انژکتور و ابزار پمپ سازی میباشد.در بازار ایران نیز سالهای گذشته پلانجر ،والو و نازل پمپهای تیپ A (موتور UTB) به وفور در بازار یافت میشد اما هم اکنون با توجه به فراوانی برندهای دیگر کمتر مورد استفاده قرار میگیرد.

برای دیدن تصاویر اجناس تولید شده MOTORPAL بر روی کلمات کلیک کنید.  دستگاه تست پمپ NC 135 /  دستگاه تست پمپ NC 132  /  دستگاه تست انژکتور NC 253 /  نازل

برای ورود به سایت MOTORPAL اینجا کلیک کنید.


 این شرکت سال ۱۹۷۴ در rovato کشور ایتالیا تاسیس گردید.30 سال تجربه،تخصص بالا و ماشین الات درجه یک باعث شده SEVEN به یکی از مرغوبترین برندهای پمپ و انژکتور تبدیل شود.تولید بیش از 2000 نوع نازل با کدهای مختلف و صادرات آن به بیش از 77 کشور جهان نشان از ظرفیت بالای این کارخانجات در تولید میباشد.SEVEN علاوه بر قطعات سوخت رسانی قطعات موتور و توربو تولید میکند.تنوع محصولات این شرکت اکثر برندهای موتورسازی(دیزل) ، خودروسازی و صنایع دریایی و ریلی را شامل میشود.با این وجود در بازار ایران از این برند(اصل) کمتر قطعه ای یافت میشود.برخی نازلهاو پلانجرهای تیپA&P از این گروهند.

برای دیدن تصاویر تولیدات SEVEN برروی کلمات کلیک کنید.انژکتور EUI  /  انژکتور UIS  /  انژکتور صنایع ریلی /  بسته بندی نازل

برای ورود به سایت SEVEN اینجا کلیک کنید.

 


 

این شرکت سال ۱۹۵۹ درNaganathapura بنگالور کشور هندوستان تاسیس گردید.قطعات سوخت رسانی دیزل و تجهیزات برقی اتومبیل عمده تولیدات این شرکت میباشد.MICO در سالهای دور قطعاتی با کیفیت پایین عرضه میکرد اما از  سال 2002 با پیوستن به گروه BOSCH محصولاتش با کیفیتی بهتر از گذشته توزیع میشود.MICO اولین شرکت آسیایی است که تولیداتی با لیسانس BOSCH روانه بازار میکند.بر اساس آمار این شرکت بزرگترین مجموعه تولیدی قطعه سوخت در آسیا میباشد. پمپهای تک سیلندر،پمپهای دو ،سه ،چهار و شش سیلندر تیپ A و نازلهای تیپ SD وDLL و دستگاه تست پمپ و انژکتور وقطعات جانبی مانند اهرمهای گاز و... در MICO تولید میشوند.در بازار ایران نیز ازقطعات این برند به وفور یافت میشود.در آخر باید گفت در نبود محصولات در جه A جهانی مارکهایی مثل MICO در ایران به خوبی مورد استفاده قرار میگیرند. 


 شرکتی با این نام در BUXTEHUDE کشور آلمان به ثبت رسیده است.فعالیت تخصصی این شرکت تولید اجزای برقی اتومبیل و قطعات سوخت رسانی دیزل میباشد.محصولات SAMOD سال 2004 وارد بازار ایران شد. پلانجر ،والو و نازل پمپهای تیپ A (موتور UTB و موتور بنز ) نخستین قطعات این برند در بازار ایران بود.این قطعات در ابتدا با کیفیتی مطلوب عرضه میشد اما بعد از مدتی از کیفیت آن به نحو چشمگیری کاسته شد و SAMOD جایگاه متزلزل خود را برای همیشه در بازار ایران از دست داد.بد نیست این را بدانیم SAMOD بر خلاف سایر شرکتهای دیگر سایت  اینترنتی فعال ندارد.


این شرکت ۲۴ سال پیش در کشور آلمان تاسیس گردید.فعالیت اصلی آن تولید قطعات جانبی سوخت رسانی دیزل و اجزای برقی اتومبیل میباشد. کیتهای واشر کامل،پمپ دستی و قطع کن برقی از مهمترین تولیدات FLAG به شمار میروند.محصولات این برند(اصل) از کیفیتی بالا برخوردارند.در ایران نیز FLAG جایگاه مناسبی دارد وقطع کن ( Solenoids ) آن در صورت موجود بودن در بازار بیشترین مورد مصرف را داراست.

برای دیدن اجناس تولیدی FLAG بر روی کلمات کلیک کنید.  Solenoids -قطع کن  /  قطع کن تک فیش 12 ولت پمپهای تیپ DPA و DPS  / قطع کن تک فیش 24ولت پمپهای تیپ VE و VP


این شرکت در Schwarzenbek کشور آلمان واقع میباشد.فعالیت تخصصی آن تولید قطعات سوخت رسانی و الکترونیکی دیزل است.DTP جزو شرکتهای درجه B آلمان میباشد.سالهای گذشته محولات فراوانی از این برند شامل نازل ،پلانجر ،والو و کیتهای واشر کامل وارد بازار ایران میشد اما با توجه به کیفیت متوسط آن امروزه کمتر مورد مصرف قرار میگیرد.البته باید اذعان کرد قیمت پایین تولیدات DTP در مورد قطعات کمیاب در بازار ایران از مزیتهای آن به شمار میرود.

برای دیدن تولیداتDTP بر روی کلمات کلیک کنید. بسته بندی / کیت واشر کامل / نازل NOZZLE  / جعبه دسته بندی 

برای ورود به سایت DTP اینجا کلیک کنید.


 

شرکت Ricambi Motori با نام تجاری OMAP در Venezia Viale کشور ایتالیا واقع است.فعالیت تخصصی این شرکت تولید قطعات سوخت رسانی دیزل میباشد.این برند سالهای گذشته در  ایران حضور پر رنگی داشت اما با عرضه اجناس بی کیفیت جایگاه خود را در بازارمصرف بطور کلی از دست داد. پلانجر و والو پمپهای تیپ A و P وسیمس و همچنین نازل انژکتور این پمپها عمده محصولات OMAP در ایران به شمار میرفتند.در آخر باید اذعان کرد باتوجه به اینکه OMAP برای چندین شرکت معتبر بین المللی قطعه تولید میکند بی کیفیت بودن قطعاتش در ایران جای سوال دارد و پاسخ این سوال را باید از وارد کننده محترم آن پرسید. 

تصویر قطعات تولید شده:پلانجر 

برای ورود به سایت OMAP اینجا کلیک کنید.

 


این شرکت سال۲۰۰۲ در ازمیر کشور ترکیه تاسیس شد.فعالیت تخصصی آن تولید قطعات سوخت رسانی میباشد.بیشتر تولیدات این برند در کشور ترکیه مورد استفاده قرار میگیرد و درصدی از آن به کشورهای شرق اروپا و خاورمیانه صادر میشود.در ایران نیز در بدو ورود با توجه به قیمت پایین مورد استقبال قرار گرفت اما با توجه به کیفیت متوسط و وجود برندهای مشابه و قطعات تقلبی چینی  امروزه از میزان مصرف آن تا حدود زیادی کاسته شده است.

برای دیدن تصویر اجناس تولید شده در INVENTIS روی کلمات کلیک کنید.تولیدات و بسته بندی / نازل SD  /  سرپمپ ROTOR / پلانجر 

برای ورود به سایت INVENTIS اینجا کلیک کنید.

 


 این شرکت سال ۱۹۴۳ در کشور سوییس تاسیس گردید.سال ۱۹۶۳ DUAP قرارداد همکاری با چند شرکت موتور سازی منعقد کرد و فعالیت تخصصی خود را در زمینه تولید قطعات سوخت رسانی با کیفیت بالا آغاز کرد.تولیدات این شرکت پلانجر ،والو و نازل موتورهای دیزل ریلی ،دریایی،حمل و نقل و کشاورزی میباشد.در سالهای گذشته DUAP (اصل) یکی از بهترین مارکهایی بود که وارد بازار مصرف ایران شد اما دیری نپایید که اجناس تقلبی هندی به نام DUAP به بازار ایران سرازیر شد و باعث افت فروش محصولات اصلی این برند شد.در حال حاضر قطعات DUAP اصل در بازار کمیاب (بهتر است بگوییم نایاب)میباشد. 

برای دیدن تصویر محصولات DUAP بر روی کلمات کلیک کنید. نازل /  پلانجر  /  انژکتور دیزل ریلی  /  

برای ورود به سایت DUAP اینجا کلیک کنید.


این شرکت در Brescia کشور ایتالیا واقع شده است.تولید قطعات سوخت رسانی دیزل فعالیت تخصصی GAMMA میباشد.محصولات این برند با کیفیتی مطلوب به بازارهای جهانی عرضه میشود.در بازار ایران نیز سالهای گذشته تولیدات GAMMA (اصل)حرفهایی برای گفتن داشت.پلانجر ،والو و نازل پمپهای تیپ A بیشترین قطعات GAMMA در ایران بودند.اما امروزه قطعاتی به نام GAMMA وارد کشور میشوند که اکثر آنها تقلبی بوده و از کیفیت پایینی برخوردار هستند.

برای دیدن قطعات GAMMA روی کلمات کلیک کنید.پلانجر  /  والو  / نازل

برای ورود به سایت GAMMA اینجا کلیک کنید.

 


شاید شما تا کنون  نام شرکت HONG BENG را نشنیده باشید اما با محصولات این برند 100% برخورد داشته اید.این شرکت 20 سال پیش در putian کشور چین تاسیس گردید.تولید توربوشارژ و قطعات سوخت رسانی دیزل فعالیت تخصصی این کارخانه میباشد.اما نکته جالب اینجاست که بیشتر تولیدات این شرکت با بسته بندی بهترین برندهای دنیا عرضه میشود.قطعات BOSCH ،DELPHI ،ZEXEL و هر مارک معروف دیگری که مشتری داشته باشد در H B تولید میشود .

برای دیدن محصولات H B بر روی کلمات کلیک کنید. ZEXEL  /  BOSCH  / CAT 

برای ورود به سایت HONG BENG اینجا کلیک کنید.


aria 

شرکت آریا دیزل پارت  با نام تجاری ADP در احمدآباد ماهدشت کرج واقع است.۱۵ سال پیش هنگامی که این شرکت تولید قطعات سوخت رسانی را برای اولین بار در کشور آغاز کرد کمتر کسی فکر میکرد این  صعود بلند صنعتی سقوطی زود هنگام را تجربه کند.ADP پلانجر ،والو و نازل بیشتر پمپهای تیپ A و P داخل کشور را تولید میکرد.من در اینجا قصد کنکاش عدم موفقیت ADP را ندارم اما به عنوان یک فرد بیطرف چند نکته قابل تامل را در این زمینه بیان میکنم.

۱-این شرکت زمانی تولید قطعه را آغاز کرد که محصولات بی کیفیت هندی و برندهای متفرقه در بازار ایران بیداد میکردند و به عبارتی در یکی از بهترین مقاطع زمانی تولیداتش را روانه بازار کرد.

۲-کیفیت محصولات ADP فراتر از حد انتظار بود.ما وقتی بر روی قطعه ای جمله ((ساخت ایران))را میدیدیم"به خصوص در آن سالها"ناخودآگاه آنرا بی کیفیت قلمداد میکردیم و ADP از این مقوله استثنا بود.

3-ADP یک شرکت خصوصی بود.رویه معمول در دنیای صنعت که آن را در مقاله ای کامل به زودی شرح خواهم داد در مورد شرکتهایی نظیر ADP که برای اولین بار قطعه ای با نام تجاری نا شناخته تولید میکنند و چندین رقیب کوچک و بزرگ بین المللی دارند و این قطعه قرار است از طریق فروشنده توزیع و سرویسکار نصب شود به دو گونه است یا شرکت مزایایی برای سرویسکاران و فروشندگان در نظر میگیرد "مانند شرکت بوتان" و یا این گروه را در سرمایه گذاری و سهام شریک میکند.ADP فعالیتی در این زمینه ها نداشت.

۴-سیستم توزیع ADP در سطح مطلوبی قرار نداشت.اعطای نمایندگی"در بعضی موارد" به افراد کم کار و همچنین توزیع بی حساب قطعات مختلف که این را هم در آینده ای نزدیک شرح خواهم داد از این قبیل موارد بود.

5-در بعضی از قطعات پر مصرف قیمتهای تعین شده توسط شرکت کمی بالاتر از حد انتظار بود.البته باید اذعان کرد عوامل فراوانی در این امر دخیل میباشند که هزینه ها را بیشتر کرده و قیمتها را بالا میبرند.

۶-مسائلی همچون مواد اولیه،نیروی کار و بعضا عدم حمایت از سوی نهادهای دولتی نیز میتواند در عدم موفقیت این شرکت موثر باشد.

در آخر امیدوارم روزی بتوانیم به دور از شعارزدگی شرکتی توانمند در عرصه تولید قطعات سوخت رسانی با مساعدت همکاران گرامی تاسیس کنیم.

 تصویر نمونه ای از قطعات تولید شده:پلانجر والو نازل